آموزش ویولن: آموزش کوک ویولن در کلاس های آنلاین

خانه / آموزش ویولن / آموزش ویولن: آموزش کوک ویولن در کلاس های آنلاین
آموزش کوک ویولن

جدول محتوا

چطور متوجه کوک بودن ویولن بشویم؟

چطور متوجه بشیم سازمون کوکه یا نه؟ در کلاس های حضوری همیشه مدرس ویولن رو برامون کوک میکنه، اما در کلاس آنلاین چطور متوجه بشیم؟

برای دریافت مشاوره آموزش ویولن مشخصات را وارد کنید

اسم سیم های ویولن

در ابتدای پاسخ به سوال نحوه کوک ویلن اول از هر چیز باید نام هرکدام از سیم های ویولون را بدانیم

اما اگر به دنبال پیش نیازی هستید برای شناسایی بهتر نت های موسیقی بهتر است در ابتدا اطلاعاتمان را در خصوص تئوری موسیقی افزایش دهیم.

در ابتدا سیم های ویولن از 4 اسم mi,la,re,sol (از صدای زیر به سمت صدای بم ) بیان میشود که البته نام های آن به اسم G.D.A.E در دستگاه های تیونر و تیونر ویولن  نشان داده می شود

شیوه کوک ویلن

البته درست است که هرجلسه مخصوصا در جلسات ابتدایی کلاس وظیفه کوک ساز رو به مدرس مربوط محول کنیم اما از طرفی بهتراست شیوه کوک ساز راهم خودمان ازآن اطلاعی داشته باشیم تا در مواقع نیاز بتوانیم ساز را خودمان کوک کنیم.

(شروع کوک ویولن بهتر است با نظر و نظارت مدرس باشد)

اما باید بدانیم و آگاه باشیم نباید در حین کوک سیم های ساز ما پاره یا دچاره مشکل شوند .

در  این رابطه باید با آگاهی کامل به جهت کار با تیونر و شیوه استفاده از آن را بدانیم 

تیونر ابزار کاربردی

بلی در کلاس های حضوری در ابتدای آموزش مدرس ساز شما رو کوک میکنند و بعد از مدتی که گوش شما تقویت شد این وظیفه خود شماست که ساز رو کوک کنید

اما در ابتدا هم با استفاده از ابزار های کاربردی نظیر تیونر میشه به صورت دیداری متوجه شد ساز کوک است یا خیر

حتی نوازندگان حرفه ای برای اجرا در استودیو یا اجرای زنده هم خودشون هم از این ابزار برای دقت بیشتر در کوک یا همون تیون بودن سازشون استفاده میکنند و امری کاملا مرسوم است

حال با اینکه مدرس در کنار ما نیست خودمان باید عهده دار این وظیفه باشیم.

 

نحوه کوک ویولن در کلاس آنلاین

در کلاس های آنلاین به دو صورت میتوان ساز رو کوک کرد

اول: با مشورت مدرس و فراگیری آموزش های لازم شروع به کوک ساز نمود.

دوم: در حین کلاس مدرس با چک کردن صدای ساز شما متوجه کوک بودن یا نبودن ساز میشود ، از طرفی اگر از کوک خارج بود با راهنمایی او و با دقت ساز را کوک کرد.

در اینجا کلیپ آموزشی برای شیوه کوک ویولن قرار داده شده است.

نحوه چرخش گوشی ویولن

اول از همه باید بدانیم که گوشی های ویولن وظیفه تنظیم نت ها در فوصل زیاد رو دارند به عنوان مثال اگر چندین نت از نت اصلی سیم به عنوان مثال سیم Aیا همان لا به روی نت F فا یا Gسُل باشد باید برای تنظیم کوک ویولن در ابتدا از گوشی های ویولن کمک گرفت سپس از fine tuner یا همان تاندور ویولن کمک گرفت.

شیوه چرخاندن گوشی ویلن

برای پیدا کردن نت و نزدیک شدن به نت اصلی سیم مربوطه باید از گوشی های ویولن کمک گرفت سپس برای تنظیم دقیق از تاندورها کمک گرفت شیوه کار با گوشی و تاندرو  نیز باید اطلاعی داشته باشیم تا دچار پارگی سیم ویولن نشویم

برای چرخاندن گوشی ویولن ابتدا اندکی نیرو به سمت جعبه گوشی وارد میکنیم (بسیار کم)و سپس گوشی های ویولن را به سمت راست به جهت سفت شدن و افزایش نت موسیقی میچرخانیم.در صورت پاره شدن سیم ویولن آموزش تعویض سیم ویولن را هم مشاهده میکنیم.

relative tuning

تعویض سیم ویولون

و کلام آخر تصور کنید دریک روز تعطیل مشغول تمرین هستبد و صدای ساز از کوک خارج میشود و به ناچار باید ساز را کوک کنید و در این بین سیم دچار پارگی میشود.

اگر در حین کوک ساز سیم ویولن پاره شد بهتره همیشه یه دست سیم یدک در کاور سازمون داشته باشیم و البته مهم تراز اون

نحوه تعویض سیم ویولن را بدانیم.

تعویض سیم کوک ویولن ، همه این موارد امری مهارتی است که در زنجیره آموزش  پیوسته همراه ما هست، زیبایی موسیقی و کار باید ویولن در افزایش مهارت ما بروز پیدا می کند.

بهتره در این بین بیشتر به شناخت نت ها و مخصوصا شناخت نت های ویولن به روی هر کدام از سیم ها توجه کنیم و اسم آنها را بدانیم.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *