نحوه تمیز کردن ویولن,ویلن

خانه / آموزش ویولن / نحوه تمیز کردن ویولن,ویلن

نحوه تمیز کردن ویولن,ویلن

شما ویولن خود را دارید و می دانید چگونه از آن مراقبت کنید. اما در مورد روال تمیز کردن روزانه چطور؟ چگونه می‌توانید ویولن خود را از “کثیف شدن” با کلیفون، عرق، و کرم های دست و چربی بدن جلوگیری کنید؟ این به شما بستگی دارد که عاداتی را ایجاد کنید که تضمین می کند ویولن شما در آینده ماندگاری و زیبایی طولانی دارد.

جدول عناوین

مرحله اولیه تمیز کردن ویولن

دست های خود را بشویید

دست هایتان را بشویید. پس از جلسه تمرین، احتمالاً مقداری چربی، عرق و کثیفی روی دستان خود خواهید داشت که نمی خواهید تصادفاً به قسمت های مختلف ویولن منتقل کنید.

چندین پارچه تمیز کننده تهیه کنید

چندین پارچه تمیز کننده تهیه کنید. پارچه‌های تمیزکننده به جلوگیری از تجمع کلیفون و سایر مواد کمک می‌کنند و همچنین با حذف اثر انگشت و سایر علائم، ویولن شما را زیبا جلوه می‌دهند. شما همیشه می خواهید حداقل دو پارچه نرم، تمیز و بدون پرز برای پاک کردن قسمت های مختلف ویولن خود داشته باشید.
حتما این پارچه های تمیز کننده را در جعبه ویولن خود نگه دارید تا همیشه در دسترس باشند.
می‌توانید پارچه‌های تمیزکننده‌ای بخرید که مخصوص تمیز کردن ویولن هستند، مانند پارچه های نخی یا پارچه های نانو، اما می‌توانید از پارچه هایی مانند فلانل نیز استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که از پارچه ای استفاده می کنید که نرم و غیر ساینده باشد.

سیم ها را تمیز کنید

سیم ها را پاک کنید. مهم است که سیم های ویولن خود را بعد از هر بار نوازندگی پاک کنید چون کلیفون می تواند به سرعت انباشه شود و صدای ساز شما را تغییر دهد. این یک مرحله آسان است که پس از تمرین باید به یک عادت همیشگی تبدیل شود.
با استفاده از یک پارچه، کلیفون را از روی هر سیم پاک کنید و با پارچه هر سیم را به صورت کشویی به سمت بالا و پایین حرکت دهید. مطمئن شوید که تکه های کلیفون را که ممکن است در این مرحله از بین برود را پاک کنید. (نحوه کوک ویلن)
اگر روی سیم هایتان انباشته‌ای از کلیفون وجود دارد که نمی‌توانید آن را پاک کنید، می‌توانید از الکل خالص برای پاک کردن آن استفاده کنید. چند قطره الکل روی پارچه بریزید و روی سیم ها بکشید، اما مراقب باشید که الکل به هیچ قسمت دیگری از ویولن نخورد زیرا الکل به صفحه ساز آسیب می رساند.

آرشه را تمیز کنید

درست مانند سیم ها، کلیفون می تواند نسبتاً سریع روی آرشه جمع شود. می‌توانید از همان پارچه‌ای که برای سیم ها استفاده کرده‌اید، استفاده کنید تا همان ماده را پاک کنید.
درست مانند سیم ها، به سادگی پارچه تمیز کننده را بردارید تا آرشه را در جهتی که موها به سمت آن می روند پاک کنید. برخلاف جهت حرکت نکنید، فقط با یک لمس ملایم بالا و پایین را پاک کنید.
ممکن است قبل از پاک کردن آرشه ابتدا پیچ را در نظر بگیرید و کمی موها را شل کنید. به این ترتیب، پارچه شما موها را لمس نمی کند و کلیفون را از روی آن پاک نمی کند

صفحه ویولن را تمیز کنید

صفحه ویولن به سطح ویولن اشاره دارد، به استثنای سیم یا دسنه ویولن. برای این مرحله باید از پارچه دیگری استفاده کنید، زیرا می‌خواهید از آغشته شدن کلیفون یا پرد به جای مانده به روی پارچه ها خودداری کنید.
هنگام پاک کردن سوراخ های F (سوراخ صدا)، مراقب باشید که پارچه در آنها گیر نکند. چوب حفره های F ظریف است و در صورت آسیب می تواند صدای ویولن را تغییر دهد یا خراب کند.

خرک ویولن را تمیز کنید

خرک ویولن ممکن است در حین تمرین شما مقداری کثیفی و گردو غبار جمع کرده باشد. از یک پارچه برای گردگیری کلیفون از کنار خرک استفاده کنید اما به آرامی، زیرا خرک بسیار شکننده و حساس است.
سعی کنید از گوش پاک کن برای نقاطی که دسترسی به آنها سخت است استفاده کنید.

آموزش کاربردی ویلن از ابتدای راه برای 

نحوه پولیش زدن ویولن

بدانید چه زمانی باید ویولن خود را پولیش بزنید

داشتن یک ویولن صیقلی، لاک را در حالت خوبی نگه می‌دارد و همچنین از انباشته‌ای که به ناچار پس از سال‌ها نواختن هر ساز رخ می‌دهد، مراقبت می‌کند.
اگر ویولن شما نو یا خوش فرم است، ممکن است اصلا نیازی به پولیش آن نداشته باشید. با این حال، اگر ساز شما جلای ابتدای خود را از دست داده و آثار جرم بر روی بدنه و دسته ساز است و برای مدت طولانی (یک سال یا بیشتر) پرداخت نشده است، ممکن است بخواهید آن را پولیش کنید. اگر مطمئن نیستید، با معلم خود (متخصص سازهای زهی) مشورت کنید.

پولیش مناسبی انتخاب کنید

فقط از پولیش ویولن تجاری به جای پولیش مبلمان یا آب استفاده کنید، زیرا می تواند با انتخاب نادرست پولیش به لاک و صدای ویولن آسیب رساند.
هرگز از پاک کننده ها یا پولیش های ویولن روی سازهای اصلی یا عتیقه ها استفاده نکنید، زیرا روغن های موجود در آنها می تواند شکاف ایجاد کند و بازسازی ساز شما را دشوار کند.
پولیش ها معمولاً حاوی نوعی روغن هستند که می تواند در چوب ویولن شکاف ایجاد کند و در دراز مدت به ساز آسیب برساند. بنابراین، در مورد استفاده از پولیش بر روی ویولن، اختلاف نظر وجود دارد.

از یک پارچه برای پولیش استفاده کنید

اگر تصمیم به استفاده از پولیش روی ویولن خود دارید، حتماً دستورالعمل‌های خاصی را که به همراه پولیش شما ارائه می‌شود دنبال کنید و مراقب باشید که فقط بدنه ویولن را جلا دهید.
پولیش را روی پارچه بزنید، نه مستقیماً روی ابزار. لکه ها، کثیفی ها، هر گونه رسوب کلوفون را با استفاده از پارچه پاک کنید. همه طرف ها را صاف کنید، اما مراقب باشید اطراف سوراخ های F از تجمع پولیش جلوگیری کنید. سپس یک پارچه جداگانه بردارید تا جلای اضافی را پاک کنید تا رطوبت وارد نشود و به ویولن آسیب نرساند.
از سیم‌ها و خرک ویولن خودداری کنید، زیرا نمی‌خواهید بر روی این قسمت‌ها پولیش ایجاد شود و بر صدای ساز تأثیر بگذارد.

حفظ پاکیزگی و جلای طولانی مدت ویلن

نقاطی از ساز را که با دستان خود لمس می کنید محدود کنید

چربی و عرق روی پوست شما می تواند به لاک ویولن شما حمله کند و آثاری از خود به جای بگذارد. هرچه تماس پوستی کمتری با ویولن برقرار کنید، از نظر صدا و ظاهر عالی دوام بیشتری خواهد داشت.
بلند کردن و نگه داشتن ویولن بدون تماس مستقیم بدن با نقاطی که پولیش خورده است محدود کنید و از طرفی تمرین کنید نگهداری ویولن با احتیاط و مراقبت انجام شود.

کاور ساز رو تمیز کن

اگرچه افراد اغلب این مرحله را فراموش می کنند، اما ویولن شما تمیز نمی ماند اگر جعبه نگهداری آن تمیز نباشد. یک بار در هفته یا یک بار که شروع به دیدن تکه های گرد و غبار، کثیفی و کلیفون کردید، کیس خود را خالی و جاروبرقی بکشید.

باید بدانید چه زمانی ، زمان ترمیم و تعمیر ویولن است

اگر متوجه ترک‌ها یا تغییرات دیگر در ویولن خود شدید، وقت آن است که ساز خود را به یک سازندگان معتبر ویولن یا فروشگاه موسیقی ببرید و ساز را ترمیم کنید.

برای هرگونه مشاوره در خصوص آموزش ویولن مشخصات خود را وارد کنید
+3

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *