ویژگی های آرشه خوب

خانه / آموزش ویولن / ویژگی های آرشه خوب

violin bow-آرشه خوب باید سبک باشه ، موهای آرشه باید به اندازه باشه،زاویه موها با چوب آرشه باید در یک راستا باشه، کمان پشت آرشه باید حفظ شده باشه و بهتر است از آرشه هشت بر یا فیبرکربن استفاده شود ، علاوه بر ویژگی های یک آرشه خوب و با کیفیت شیوه کار با آرشه , که خود موضوعی مهمی هست در کنار نکات مهم آرشه برای افزایش مهارت نوازندگی ویولن مهم است. تمرین و نگهداری آرشه

آرشه ویولن

عنوان ها

جهت هرگونه مشاوره در خصوص کلاس های آموزشی لطفا مشخصات خود را وارد بفرمایید

ویژگی های آرشه خوب چیست؟ 

آرشه خوب باید سبک باشه ، موهای آرشه باید به اندازه باشه،زاویه موها با چوب آرشه باید در یک راستا باشه، کمان پشت آرشه باید حفظ شده باشه و بهتر است از آرشه هشت بر یا فیبرکربن استفاده شود که به طور کلی کیفیت بهتری دارند جدا از آرشه های مارک که با اونها کاری نداریم.

پیچ تنظیم آرشه باید روان باشد

در انتهای آرشه یک پیج تنظیم هست برای میزان شل و سفتی موهای آرشه که در یک آرشه خوب و با کیفیت باید به نحوی باشد که راحت و روان نوازنده ویولن بتواند موهای آرشه را با توجه به پیج آرشه تغییر حالت دهد.

معمولا در کنار شیوه کار با آرشه کیفیت آرشه نیز بسیار مهم است.

پس در حین تهیه یک آرشه یکی از پارامترهای مهم راحتی پیچ پشت آرشه در تنظیم موهای آرشه است.

انحنای چوب آرشه ویولن

زمانی که موهای آرشه ویولن تحت کشش نیست ، شکل چون و انحنای آرشه ویولن می بایست به این صورت باشد.

به نحوه که با چرخاندن پیچ آرشه و تنظیم آرشه ویولن به سطح دلخواه انحنای چوب از بین رفته و موهای آرشه و چوب آرشه دریک راستا قرار میگیرند.

این یکی دیگر از فاکتورهای سلامت آرشه است که در حین تهیه آرشه ویولن باید به آن توجه کرد.

تراکم موهای آرشه

یک نکته بسیار مهم از چندهزار نکته مربوط به ویولن ،

برای تهیه یک آرشه نو و کارنکرده تراکم و تعداد موهای آرشه نیز بسیار مهم است به نحوی که در قسمت موگیر آرشه به تعداد کافی موی آرشه قرارگرفته باشد.

قسمت فلزی موگیر آرشه از موی آرشه پرباشد.

نکته مهم

همانظور که در تصویر مشاهده میکیند میزان تراکم موهای آرشه مشخص است و به نسبت برای یک آرشه نو کافی است

حتما در حین تهیه یک ساز یا یک آرشه به صورت جدا ، به این نکته توجه فرمایید.

وزن آرشه ویولن

وزن و تعادل آرشه باید طوری باشد که مانند امتداد طبیعی دست و بازویتان باشد. به وزن واقعی آرشه توجه کنید (متوسط وزن آرشه 60 گرم است) اما این موضوع صرف و قطعی نیست، اما نکته ی مهم تر در انتخاب آرشه  این است که هنگام نواختن با آن احساس راحتی میکنید یانه. 

به طور کل و به صورت تجربی نوازنده ویولن باید و با آرشه در حین نواختن احساس راحتی کند ، حال جدا از وزن و استانداردهایی که قرار می گیرد.

به صدای های متفاوت از آرشه ها توجه کنید

اگر نمیتوانید تفاوت صدای دو آرشه را تشخیص دهید و فکر میکنید صدای آنها با هم یکی است، یک نوع ارزانتر و با قیمت مناسب تر بردارید.هرچند مدت یک آرشه ی گرانتر امتحان کنید و تا تفاوت صدای آنها را متوجه نشدید خرید نکنید!

تبلیغاتی نظیر آرشه های فیبر کربن یا جنس های خاص دیگری میشنویم که بهتراست تفاوت این ها را خودتان با افزایش مهارت در نواختن متوجه بشوید.

به طور کلی براساس تجربه خودم در نوازندگی و استفاده از آرشه های مختلف، آرشه های هشت بر (8پر اشتباه است) به نسبت با برندهای مختلف یا حتی از مدل هایی که برند خاصی نداشتند در حین نوازندگی احساس راحتی داشتم ، اما توجه کنیم این موضوع سلیقه ای است.

صرفا هر آرشه گران تر دلیل بر کیفیت بهتر نیست،نوازنده باید با آرشه احساس راحتی داشته باشد

موادی که برای ساخت آرشه استفاده میشود مستقیما برروی صدای آن تاثیر میگذارد. بعدا در مورد مواد مورد استفاده صحبت خواهیم کرد اما نکته ی مهم این است که انعطاف پذیری آرشه بر روی صدای آن تاثیر گذار است. یک آرشه سفت و سخت صدای واضح تری تولید میکند که این آرشه برای مبتدی ها مناسب است. در حالیکه آرشه ای که خیلی سفت است صدای سختتر و خشن تری تولید میکند.نکات مهم ویولن

مواد مورد استفاده در ساخت آرشه ویلن

چوب روکش داری که قرن ها توسط سازندگان آرشه استفاده میشود هسته ی درخت پرنامباکو است که بیشتر در برزیل رشد میکند. پرنامباکو از قرن 18 به عنوان استاندارد طلایی ماده ی سازنده ی آرشه در نظر گرفته شده است-این دوره، دوره ی استادان آرشه فرانسوی مانند Tourte, Pajot و Pecatt بوده است- که بعلت خصوصیات چگالی، سختی و انعطاف پذیری آن است. بهترین آرشه ها از چوب پرنامباکو که 50 تا 200 سال قدمت دارد بدست می آیند.

نکته پایانی در مورد آرشه

هرچه مهارت نوازندگی بیشتر بشود ، انتخاب ها و استفاده از آرشه های مختلف ،کلیفون ها و ساز های مختلف راحت تر و شفاف تر خواهد شد.

پس بهتراست اکنون اگر مبتد هستم بیشتر تمرکز به روی افزایش مهارتمان بگذاریم ، رفته رفته با افزایش مهارت ابزارهای پیشرفته هم استفاده خواهیم کرد. ساز خوب آرشه خوب کلیفون و… زمانی برایمان کارآیی دارد که بتوانیم حداکثر استفاده را از آن ببریم.

موفق باشید

+7

5 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *