کلیفون و نحوه استفاده از آن

خانه / آموزش رایگان / کلیفون و نحوه استفاده از آن

فهرست مطالب

کلیفون چیست؟

از کلیفون برای زبر کردن سطح آرشه به منظور ایجاد صدای شفاف تر استفاده می شود. استفاده از کلیفون بر روی آرشه مانع از لیز خوردن سیم ها می شود و کنترل دست نوازنده بهتر می شود. در واقع کلیفون باعث می شود موهای آرشه چسبناک شود و باعث ایجاد اصطکاک مناسب بین موهای آرشه و سیم های ساز می شود.

چرا آرشه ها به کلیفون نیاز دارند؟


آرشه های ویولن با سر خوردن روی سیم صدا تولید می کنند و باعث لرزش سیم می شوند. با این حال، موهای آرشه در حالت طبیعی خود بسیار صاف هستند و باعث ایجاد لرزش نمی شوند. اگر بخواهید یک آرشه بدون کلوفون را روی سیم ویولن بکشید، اصلا صدایی تولید نمی کند! (اگر تا به حال سعی کرده اید با یک آرشه جدید بنوازید ، ممکن است متوجه این موضوع شده باشید!)

هدف از کلیفون زدن به آرشه پوشاندن موهای آرشه در یک ماده پودری و چسبناک است که تارها را “چنگ می‌زند” و در حین سر خوردن آرشه روی رشته، باعث اصطکاک می‌شود. این همان چیزی است که باعث ارتعاش سیم و تولید صدا می شود.

چه مقدارکلیفون باید برای آرشه استفاده کنیم؟

بسیاری از نظرات متفاوتی در این مورد دارند، اما به عنوان یک قانون کلی خوب، باید هر بار که تمرین می‌کنید، حداقل چند بار از کلیفون را روی آرشه خود بزنیم . در ابتدای استفاده از آرشه روزهای اول بیشتر اما به مراتب و رفته رفته کمتر نیاز به استفاده از کلیفون است.

 

من متوجه می شوم که برای ویولونیست های مبتدی استفاده نکردن مقدار کافی کلیفون نسبت به استفاده زیاد از کلیفون رایج تر است. به همین دلیل، من همه دانش آموزانم را تشویق می کنم که روزهای اول آموزش، هر بار که ویولن را از جعبه آن بیرون می آورند، عادت به کشیدن کلیفون به روی آرشه کنند.

اگر به اندازه کافی از کلیفون استفاده نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر کلیفون کافی روی ارشه خود نداشته باشیم این اتفاق می افتد: آرشه شما در حین نواختن روی سیم می لغزد و صدای بسیار ملایمی تولید می کند (یا حتی بدون صدا). همچنین ممکن است با قسمت های بدون کلیفون آرشه خود مواجه شوید که در آن صدا ناگهان نرم‌تر می‌شود، حتی اگر فشار شما ثابت باشد.

 

اگر متوجه شدید که این اتفاق می افتد، باید مقدار کلیفون روی کمان خود بکشید. برای انجام این کار، زمانی که کلیفون را روی آرشه میزنید، باید فشار خوبی وارد کنید. همچنین می‌توانید از یک حرکت «رفت وبرگشتی» به عقب و جلو برای گرفتن کلیفون اضافی در شکاف‌های موهای کمان خود استفاده کنید. اگر متوجه شدید که قسمتی از آرشه شما بدتر از بقیه است، ممکن است بخواهید کلیفون خود را روی آن قسمت متمرکز کنید.

انتخاب کلیفون مناسب برای ساز

برای انتخاب کلیفون باید قبل از هر چیز کلیفون ساز مورد نظر خود را از فروشنده بخواهید چرا که برای ساز های مختلف کلیفون های متفاوتی وجود دارد.

برخی مارک سیم های مخصوص نیز کلیفون مخصوص به خود را دارد.

 

معمولا برای انتخاب کلیفون باید به مواردی دقت کرد اینکه کلیفون های رنگ روشن را انتخاب کنید یا رنگ تیره می تواند فرق هایی داشته باشد.

کلیفون هایی که از لحاظ رنگ نسبت به بقیه روشن ترند اندکی سفت تر هستند و هر چقدر که سفت تر باشند چسبندگی کمتری را نیز نسبت به بقیه دارند و دمای ذوبشان نیز بالاست ، این نوع کلیفون برای مناطقی که گرمتر است مناسبتر می باشد یا برای مواردی که ساز در معرض گرماست.

کلیفون هایی که تیره باشند بر عکس کلیفون های روشن مقداری شل تر می باشند و چسبندگیشان نیز بیشتر می باشد این نوع کلیفون هم بهتر است در فصل هایی استفاده نمایید که سردتر است یا در مناطق سرد.

برای سازهایی که سیم های بم تری دارند نیز کلیفون های تیره تر توصیه می گردد.

کلیفون ها با مارک های مختلف البته می تواند قابلیت های متفاوتی داشته باشد که در هنگام خرید باید توجه کرد.

بهترین مارک کلیفون

البته با توجه به توضیحات بالا باید بدانید که با توجه به اینکه چه ساز و چه سیمی استفاده می کنید کلیفون مناسب نیز فرق دارد ولی در هر صورت بهتر است که از مارک های بهتر و در ضمن اصل استفاده نمایید تا آرشه و سیم های سازتان آسیب نبیند.

مارک هایی مثل پیراسترو یا هیل مناسب می باشد.

جهت هرگونه مشاوره در خصوص کلاس های آموزشی لطفا مشخصات خود را وارد بفرمایید
+3