کنترل استرس در نوازندگی

خانه / آموزش رایگان / کنترل استرس در نوازندگی

معمولا ریشه ی اصلی به وجود آمدن اضطراب و استرس عبارتی به نام «عالی بودن» است.

از نظر فاکس ( یکی از دو مشاور RNCM )، ما عبارت عالی بودن را به معنای تمام کردن تفسیر می کنیم اما در عمل، هر کاری که بشر انجام می دهد همواره در حال رشد و تغییر است و هیچ گاه پایان نمی یابد.

فاکس می گوید: در تمامی موسیقیدانان همواره بین توانایی فعلی و آرزوهای آن ها فاصله ای وجود دارد که با عنوان کمال از آن یاد می شود. مشکل همه ی نوازندگان این است که بیشتر بر روی این فاصله تمرکز می کنند در حالی که با تمرکز بر تکنیک صحیح استفاده از بازو و ساعد و سایر تکنیک ها به سادگی می توانند مشکلات تکنیکی خود را برطرف کنند.

خواننده ای به نام آلیسون کراوس در مصاحبه ای گفت: من نمی تونم عالی باشم ولی می تونم بهتر باشم.

نکته همین است. به عنوان یک نوازنده ما همواره باید به دنبال بهتر شدن باشیم. یعنی نسبت به آنچه که هستیم بهتر شویم.

زندگی در دنیایی که فقط عالی بودن را با ارزش می داند برای نوازندگان موسیقی بسیار مضر است.

بهترین روش برای شروع این تفکر، آگاهی از جریان پیشرفت خود در مسیر یادگیری موسیقی است. پس تمرکز خود را روی پیشرفت روزانه ی خود بگذارید.

در زمان حال سپری کنید

استیون اوبرن « بودن تمام و کمال در لحظه ی حال » را پیشنهاد می کند . به طور خلاصه این بدین معنی است که به جای نگرانی از آینده و اتفاقاتی که رخ خواهد داد ، در زمان حال زندگی کنیم . در واقع همین نگرانی از آینده است که نوازنده را آزار می دهد.

زندگی در لحظه شخص را تشویق می کند که خود و دنیای اطراف خود را به شکلی که هست قبول کند.

1-اجرا را تمرین کنید

چند نفر از دوستان و یا اقوامتان را دعوت کنید تا شاهد اجرای شما باشند. از اتاق خارج شوید و وقتی همه حضور داشتند وارد اتاق شوید و اجرای خود را شروع کنید. سعی کنید جو صمیمی در عین حال محترمانه باشد.

2-هنگام تمرین آواز بخوانید

خواندن عبارت ها و جملات موسیقی یکی از بهترین راه ها برای غرق شدن در موسیقی است. این کار به کشف احساس قطعه و روان تر نواختن آن کمک می کند. خواندن عبارات باعث می شود که شما عمیق تر نفس بکشید، در نتیجه میزان اکسیژن در خون افزایش می یابد.

3-با افکار منفی مبارزه کنید

افکار منفی شما را زمین می زنند و باعث شکست در آینده ی شما می شوند. سعی کنید افکار مثبت وارد دنیای موسیقی شما شوند.

4-از موسیقی لذت ببرید

نواختن هر سازی کار بسیار لذت بخشی است. هر کس نمی تواند این کار را انجام دهد ولی شما می توانید. شنوندگان شما علاقه ای به یافتن ایرادهای شما ندارند. آن ها می خواهند تحت تاثیر احساس و نیروی جادویی موسیقی قرار بگیرند.

5-عاشق اضطراب خود باشید

بدن شما از طریق اضطراب به شما می گوید که شما آماده ی اجرا هستید. پس با قدرت به روی صحنه بروید.

+4